A napelemtelepítés lehetősége a közelmúltbeli kormányzati intézkedések hatására egy igencsak bizonytalan beruházási irányként lebeg a hazai vállalkozások szeme előtt. Mivel a megújuló energia előnyei továbbra is vitathatatlanok, ezzel a cikkel az a célunk, hogy eloszlassuk a napelemek körül keringő tévhiteket. Olvasóinknak megmutatjuk, hogyan térül meg egy vállalati napelem-beruházás, mik a telepítés feltételei, mely vállalatoknak ideális választás a napenergia, valamint, hogy mi minden működtethető a napból nyert zöldenergia segítségével.
Amikor egy vállalkozás napelem telepítésen gondolkodik, az első kérdés, hogy vajon megéri-e számára egy ekkora beruházás és beletartozik-e a cég azoknak a vállalkozásoknak a körébe, ahol kiaknázhatóak a napenergia valódi előnyei. Bár a kérdés összetett, van rá egy nagyon egyszerű válaszunk:
Minden olyan vállalkozás számára megéri a napelemes befektetés, aki tevékenységét vagy működését tekintve leginkább nappal használ villamosenergiát, tehát a fogyasztás döntő hányada napközben történik. A Nap által megtermelt energia ugyanis ingyen van. A drasztikusan megnövekedett energiaárak mellett pedig rengeteg kiadást spórolhatnak meg a cégek azzal, ha nem kell fizetniük az áramszolgáltatónak.
A felhasználástól és a telepített rendszertől függően általánosságban kijelenthető, hogy annál előbb térül meg a napelem-befektetés költsége, minél több villamosenergiát fogyaszt az adott vállalkozás. A megtérülési idő az esetben becsülhető meg legpontosabban, ha a múltbeli villanyszámlák alapján pontos számításokat végzünk a felhasznált energiára vonatkozóan. Az árak folyamatos ingadozása miatt azonban még ekkor is csak egy körülbelüli megtérülési időt lehet megállapítani, mivel a számított érték a jelenlegi áramárak alapján történik meg, ami vélhetően a következő években is emelkedni fog.
Mi a Solfegs Solar-nál ezt a kalkulációt a 12 hónapra visszamenőleg bekért villanyszámlák alapján végezzük el a vállalkozásoknak. Amennyiben a cég fogyasztási szokásai várhatóan nem változnak, akkor ebből egészen pontosan megállapítható, hogy mekkora teljesítményű napelemrendszerre lesz a vállalkozásnak szüksége ahhoz, hogy teljesen kiváltsa a jelenlegi villamosenergia fogyasztását. Azonban az a tapasztalatunk, hogy a vállalkozások mindig kisebb napelemrendszert telepítenek, mint amekkora fedezné a teljes fogyasztást, hiszen egy gyártóegység vagy üzem esetében ez hatalmas beruházási költséget jelentene. Sokszor pedig egészen egyszerűen fizikai akadálya van annak, hogy annyi napelemet helyezzenek el a cég területére, ami kiváltja a teljes fogyasztást. Így a vállalatok esetében inkább az arányosítás jellemző.
A vállalatok esetében jelenleg nincs lehetőség a napelemek által megtermelt energia hálózatba való visszatáplálására. Tehát ha a vállalkozás nem használja el a megtermelt árammennyiséget, a többlet energia elvész. Ez azonban nem jelent problémát, hiszen a megújulóenergia nem kerül semmibe a cégeknek.
A napelemrendszer méretének megtervezésénél alapvetően két irányba mehet el a fejlesztés. Ha a vállalkozás tudja, hogy a fogyasztás tekintetében vannak kiugró időszakok a működésében, akkor tervezheti erre a rendszert, vagy igazíthatja az alacsonyabb fogyasztású időszakokhoz. Ennek mérlegelése attól függ, hogy mennyire kiugró az adott időszak fogyasztása és ez mennyire jellemző a működésben. Ha erre a nagyobb igénybevételre tervezzük a rendszert, akkor értelemszerűen lesznek olyan időszakok, amikor a napelem nincs teljesen kihasználva és elvész a többletenergia. Amennyiben azonban a kisebb energiaigényre tervezünk, akkor a csúcsidőszakban a napelem nem fogja a teljes igényt kiszolgálni, tehát mindenképpen szükség lesz hálózati fogyasztásra.
Mi mindig azt tanácsoljuk a cégeknek, hogy mindkét lehetőséget számolják ki, hogy pontos képet kapjanak arról, hogy megéri-e nekik többet fizetni azért, hogy a csúcsüzemben is ingyen kapják az áramot a nappali időszakban. Ha a csúcsidőszak csak félévente 1-2 hét, nincs értelme rászánni több tízmillióval többet a beruházásra.
A végső napelemes megoldás kiválasztása tehát egyéni mérlegelés kérdése. Mi a Solfegs Solar-nál minden ügyfelünknek szakértő javaslatot teszünk, de a végső döntés természetesen mindig a beruházóé.
Amennyiben a cég azon gondolkodik, hogy a megtermelt áramot energiatároló akkumulátorokban tárolja, az a jelenlegi megoldásokkal szinte megduplázza a beruházási költségeket. Egy korszerű energiatároló rendszer már egy családi ház esetében is 2-3 milliós többletköltséget jelent. Egy céges napelemrendszer esetében, ahol a beruházás akár 15-20 millió forint felett is lehet, az energiatárolók ára jelentősen megdobja a költségeket. Éppen ezért hangsúlyozzuk, hogy jelenleg azoknak a cégeknek éri meg napelemre váltani, akik napközben működnek, és azonnal felhasználják a megtermelt energiát.
Minden olyan iparágban, ahol napközben nagy energiafelhasználás történik, ott megéri napelemre váltani! A megtérülés kulcsa a kiemelkedő energiafogyasztás. A gyártó üzemekben a gépek, a szállodáknál a wellness részleg, az áruházakban a klímák, a vendéglátásban vagy élelmiszer raktározásban pedig például az ipari hűtők fogyaszthatnak jelentős mennyiségű áramot, amit érdemes megújuló energiával fedezni.
Természetesen számos vállalkozás éjszaka is működik, ám ezeknek a cégeknek is 2-3 éven belül megtérülhet a napelemes beruházásuk, amennyiben napközben is kimagasló náluk az energiafogyasztás. Jó példa lehet továbbá az áruházak – különösen az élelmiszerboltok – esete, ahol a klímák, hűtő- és fűtőberendezések, valamint a sütők egyszerre fogyasztanak nagy mennyiségű áramot, így nálunk kiemelt jelentőségű lehet a napenergiára való átállás.
A különleges telepítési helyzetek sem jelentenek problémát a napelemtelepítés esetében. Műszakilag egy rendkívüli helyzet lehet, ha a vállalkozás például egy 10 emeletes ház aljában működik, ám a szolárpanelek telepítése itt is megoldható azáltal, hogy a napelemeket az épület tetejére tesszük. Az se jelent problémát, ha egy vállalkozás olyan helyen működik, ahol a tető nem alkalmas telepítésre vagy nincs elég szabad felület, ilyenkor a napelemek földi telepítéssel állványokra kerülnek. Emellett létezik olyan megoldás is, amikor acél szerkezetű carportokra (fedett autóbeállókra) telepítjük a szolárpaneleket.
Egy napelemrendszer telepítése – különösen vállalkozások esetében – rendkívüli utánajárást igényel, ha a cég működéséhez leginkább illő megoldást szeretnénk választani. Mi, a Solfegs Solar-nál a teljes folyamaton végigkísérjük ügyfeleinket, kezdve a tanácsadástól, a helyszíni felmérésen át, a különböző rendszerek megtérülési idejének kiszámításán keresztül a kivitelezésig. Cégünk fő profilja a nagyobb méretű, a vállalkozások igényeire szabott HMKE-rendszerek telepítése, kezdve a 50 kW közeli mérettől egészen a nagyvállalati projektekig. Közel 20 éves tapasztalattal rendelkezünk projektkivitelezésben, különösen az acélszerkezetek gyártásában, valamint az elektromos és vezérléstechnikai kivitelezések területén. Ennek köszönhetően széleskörű szakértelmet hozunk a napelemes projektekbe, hogy kiváló minőségű és megbízható rendszereket építsünk ki ügyfeleinknek. Célunk, hogy minél több vállalkozásnak segítünk áttérni a fenntartható és költséghatékony energiaforrásra.
Copyright © 2023 Solfegssolar. All Rights Reserved.